Innowacja w Środzie Wielkopolskiej! Cyfrowe kontrole szamb i obieg informacji

28 listopada 2024

Gdzie złożyć dokumenty do kontroli mojego szamba?

Środa Wielkopolska pierwszą w Polsce w pełni scyfryzowaną gminą, która wprowadziła zamknięty obieg informacji w zakresie gospodarki ściekowej.

Na terenie gminy Środa Wielkopolska znajduje się około 1000 szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina została ustawowo zobowiązana do kontroli wszystkich zbiorników na swoim terenie. Mieszkańcy posiadający zbiornik mają obowiązek okazać odpowiednie dokumenty. Gdzie złożyć deklarację? Jak Gmina Środa Wielkopolska wprowadziła całkowicie cyfrowy obieg informacji i jaki to miało wpływ na pracę oczyszczalni ścieków oraz lokalnych przewoźników? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Gdzie oraz jakie dokumenty należy okazać do kontroli zbiornika?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a i 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek utrzymania czystości i porządku poprzez gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiorniku bezodpływowym (szambie) lub w przydomowej oczyszczalni ścieków, spełniających wymagania określone w regulaminie gminy.

Dokumenty wymagane do przeprowadzenia kontroli należy przedłożyć w Urzędzie Miejskim w Środzie Wielkopolskiej. Jak tłumaczy Zbigniew Antkowiak, kierownik referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Środzie Wielkopolskiej: “Musimy skontrolować czy mieszkaniec posiada podpisaną umowę z firmą asenizacyjną, czy posiada faktury za wywóz ścieków. Do tej pory gdy zapraszaliśmy mieszkańca [do urzędu], spisywaliśmy z nim protokół, on okazywał nam podpisaną umowę i co najmniej 2-3 rachunki za wykonanie usługi [wywozu nieczystości].”

Zgodnie z rozporządzeniem każdy mieszkaniec musi okazać dokumenty do kontroli przynajmniej raz na dwa lata.

Jak okazać dokumenty w urzędzie nie wychodząc z domu?

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, którzy przeprowadzają kontrole zbiorników zachęcają do składania deklaracji przy pomocy aplikacji Szambo.Online, tym bardziej że system działa w gminie już od lat. Dzięki możliwości elektronicznego okazania dokumentów mieszkańcy nie muszą tracić czasu, aby osobiście pojawić się w urzędzie. Można to zrobić za pośrednictwem telefonu lub komputera.

“W tej aplikacji można podać umowy oraz rachunki, można zeskanować, zrobić zdjęcie. To wszystko ląduje w referacie, w urzędzie. Na podstawie tego urzędnik wykonuje kontrolę w sposób cyfrowy. Kontrola jest wykonywana zdalnie za pomocą podpisów elektronicznych.” – Wojciech Witowski, prezes firmy Ścieki Polskie – dostawcy aplikacji Szambo.Online.

Jakie skutki wywołało wprowadzenie cyfrowego obiegu informacji w gminie?

Gmina Środa Wielkopolska jest pierwszą gminą w Polsce, która już w roku 2021 wprowadziła cyfrowy obieg nieczystości w całej gminie – pomiędzy urzędem, oczyszczalnią ścieków oraz wszystkimi przewoźnikami. Jest to również pierwsza gmina, która ułatwia wykonanie sprawozdania kontrolnego. Władze Środy Wielkopolskiej pozytywnie wypowiadają się na temat cyfryzacji gospodarki ściekowej na terenie gminy.

“To jest system, który jest cały czas monitorowany. Nie można obejść tego systemu w żaden sposób, dlatego te nieczystości trafiają bezpośrednio na naszą oczyszczalnię, głównie na naszą oczyszczalnię. Ta droga się skróciła i jest pod monitoringiem, co też jest bardzo ważne żeby nieczystości nie trafiały do przysłowiowych rowów, tylko właśnie żeby były jednak odwożone w miejsce do tego dedykowane, czyli oczyszczalnię ścieków.” – Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

W związku z wprowadzeniem zamkniętego obiegu informacji skorzystali na tym również lokalni przewoźnicy, którzy dzięki dostępowi do panelu asenizacji mogą optymalnie zarządzać swoją codzienną pracą oraz bez problemu dostarczać nieczystości ciekłe na teren oczyszczalni ścieków. W tym roku na terenie oczyszczalni uruchomiona została najnowsza stacja zlewna od firmy Ścieki Polskie, która umożliwia bezpośrednie raportowanie firm do urzędu.

“To jest stacja zlewna, która łączy ze sobą tradycyjną technologię – taką jak dotychczasowe stacje zlewne – ale dodatkowo jest bardzo małych rozmiarów, dzięki temu może być przenoszona z miejsca na miejsce. Przede wszystkim jest to pierwsza zlewnia na rynku, która jest połączona w pełni z “chmurą” – czyli bazą danych ewidencji, która jest w posiadaniu urzędu gminy. Dzięki temu oczyszczalnia poprzez tą stację zlewną automatycznie weryfikuje adresy z urzędem. Nie mamy wtedy problemu czy deklaracja firmy asenizacyjnej jest poprawna, czy nie, bo to wszystko wychodzi z porównania danych [podanych na zlewni oraz posiadanych w ewidencji urzędu]” – Wojciech Witowski, prezes firmy Ścieki Polskie.

Dlaczego cyfryzacja gospodarki ściekowej ma znaczenie?

Gmina Środa Wielkopolska jako pierwsza wprowadziła wszystkie możliwe stopnie cyfrowej integracji podmiotów biorących udział w obiegu ścieków dowożonych. Takie działania przyniosły korzyści nie tylko w Urzędzie Miejskim, ale również dla oczyszczalni, lokalnych przewoźników jak i mieszkańców posiadających zbiorniki bezodpływowe. Dzięki aplikacji Szambo.Online możliwe stało się wygodne składanie dokumentów bez wychodzenia z domu, a nowe technologie, takie jak nowoczesna stacja zlewna połączona z chmurą danych, zapewniły skuteczniejszą kontrolę i lepsze zarządzanie gospodarką ściekową. To model, który może stać się wzorem dla innych gmin w kraju.

źródła:
wywiad TV Środa: wywiad TV Środa

Przeczytaj również